Spring over navigation

Køb eller bestil billetter

Biografer

Hoodwinked! Sandheden om Rødhætte - org. version

4.53
0
Din bedømmelse: Ingen (8 stemmer)
Premiere: 
23.06.2006
Instruktører: 
Spilletid: 
1 time 22 minutter (ekskl. reklamer og trailers)
Originaltitel: 
Hoodwinked! The True Story of Red Riding Hood
Resume:

Hvad sker der, når man parrer den lille Rødhætte med 'Reservoir Dogs' og 'The Usual Suspects' i et gakket 3-D-univers?

Et meget mærkeligt gadekryds, det er helt sikkert. Og det har bestemt heller ikke været brødrene Cory og Todd Edwards ambition at skabe en pussenuttet og glat gendigtning af Grimms grumme fortælling.

I deres udgave truer en led bandit egnen, og han har kastet sit tyvagtige blik på Bedstes tophemmelige kogebog. Rødhætte, en klejn præteenager, tilbyder at passe på bogen for hende, men Bedste takker nej for at beskytte sit uskyldige barnebarn.

Vi får historien fortalt fra fire meget forskellige perspektiver: den lakoniske Rødhætte, den måske ikke helt så farlige ulv, Bedste, der er bidt af gal ekstremsport, og endelig den undrende brændehugger.

Det er et vanvittigt eventyr med indlagte musicalnumre, bl.a. af en blind ged, der synger bluesgrass.

Skriv anmeldelse Brugeranmeldelser 4

Hoodwinked In 3D

12.02.2011 - 22:16
4.02

Den var fed og god men animationen var lidt mårkelig.
Endelig er der lavet noget hvor en kendt figur ender i fare zonen. Den var faktisk rimlig Action fyldt af en lille familie film at være.

Ikke kun for drenge også for piger som elsker Action film med en mærkelig historie. Sandheden om rødhætte er NICE.

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(0)
Stem ned!
(0)
Super 11 picture
Super 11
312 anmeldelser

Family movie med et twist

11.01.2010 - 09:30
3

Det er en rigtig familie film, dog med nogle scener der ikke egner sig til alle eller humor for den sags skyld, fedest på engelsk.

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(0)
Stem ned!
(1)
Shu'halo picture
Shu'halo
132 anmeldelser

sjov tegnefilm

10.01.2010 - 17:56
5.04

det er en rigtig hyggelig tegnefilm. om med en god forklaring og historie

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(0)
Stem ned!
(0)
Daniel Kristensen picture
Daniel Kristensen
241 anmeldelser

god film

07.01.2010 - 11:49
5.04

rigtig sjov på engelsk

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(1)
Stem ned!
(0)
mADS 22 picture
mADS 22
164 anmeldelser

Anmeld selv filmen

Glemt‌ adgangskode?
Er du ikke medlem?
Opret Profil
Du skal være logget ind for at skrive en anmeldelse

Buzz-o-meter

Anmeldernes top 10