Harry Potter 7: Del 1
'Harry Potter og Dødsregalierne - del 1' er første del af David Yates' filmatisering af J. K. Rowlings 7. og sidste bog. Yates stod også bag femte og sjette del i serien.
Voldemort har overtaget Ministeriet for Magi og troldmandsskolen Hogwarts. Harry Potter, Hermione Granger og Ron Weasley har besluttet at fortsætte Dumbledores arbejde og finde resten af Horcruxerne, så de kan besejre Voldemort.
Men kampen bliver svær, for Harry, Ron og Hermione har fået en dusør på deres hoveder, og de må leve i skjul, mens de forsøger at fuldføre deres mission.
Daniel Radcliffe, Rupert Grint og Emma Watson gentager deres roller som Harry, Ron og Hermione, mens Ralph Fiennes er mørkets herre, Voldemort, Alan Rickman er Hogwarts' nye rektor, Severus Snape, og Tom Felton spiller Draco Malfoy.
Læs censur-begrundelse
Mediernes anmeldelser
-
Berlingske
"... stor og flot, men også mørk og skummel... på en måde er det lidt vemodigt at se Harry Potter blive voksen, for nok er historien om ham stadig underholdende, men hans bedrifter er altså ikke nær så sjove, som de var engang." (Ebbe Iversen)
-
Børsen
"... en film, hvor historien ikke rigtig hænger sammen... Men derfor skal den ses alligevel... forrygende og original visuel gestaltning af J.K. Rowlings univers." (Morten Dürr)
-
BT
"Den er forvirret, forvirrende og handlingen trækkes i langdrag... læsset med fabelagtige special effects og hæsblæsende handling... men noget mangler alligevel: magien!" (Birgitte Grue)
-
Ekstra Bladet
"Den dybere mening og sammenhæng må man (gen-)læse bøgerne for at få, men filmen har drive nok til, at man ikke sidder og fortaber sig i undren over detaljerne, men hænger på, fordi det er helt grundlæggende medrivende, spændende og velspillet." (Kirstine Krefeld)
-
Jyllands-Posten
"Første halvdel af Harry Potter-finalen er to en halv times ujævnt forspil til anden halvdel... meget kan vise sig at fungere anderledes, når dobbeltfilmen kan ses i sin helhed... " (Jakob Levinsen)
-
Politiken
"... alle filmkunstneriske og animationstekniske sejl er sat... Der er unægtelig rigtig mange ingredienser i HP-sovsen ved denne (næst)sidste ombæring og ikke tid til at dvæle ved særlige lækkerbiskener... en film, der i dén grad ’fortsættes i næste nummer’." (Søren Vinterberg)
Skriv anmeldelse Brugeranmeldelser 691
Log ind Anmeld selv filmen
Buzz-o-meter
Relateret FilmBuzz
- 'Harry Potter 7 - del 1' er årets største premierefilm i Danmark
- Danskernes yndlings Harry Potter-film
- Hvem vandt afstemning om den bedste Harry Potter-film?
- Gæt en åbningsweekend - vandt du?
- Klip 1, 2 og 3 fra 'Harry Potter og Dødsregalierne'
- Klip 4 og 5 fra 'Harry Potter og Dødsregalierne'
- Hvem er din favorit Harry Potter-karakter?
- Harry Potter 7 - bag om kameraet del 1
- Harry Potter 7 - bag om kameraet del 2
- Harry Potter 7 - bag om kameraet del 3
Brugernes top 10
- 1.The Avengers - 3D(496)
- 2.Titanic - 3D(508)
- 3.The Avengers - 2D(214)
- 4.The Artist(304)
- 5.The Hunger Games(1,140)
- 6.Hvidstengruppen(725)
- 7.En kongelig affære(578)
- 8.The Lady(25)
- 9.Diktatoren(58)
- 10.American Pie: Reunion(183)
Anmeldernes top 10
- 1. The Artist
- 2. The Descendants
- 3. Hvad med Kevin?
- 4. Pina - 3D
- 5. Hugo - 3D
- 6. Drengen med cyklen
- 7. Kamæleonen
- 8. En kongelig affære
- 9. Shame
- 10. Titanic - 3D

Awesome film
Den er mesterlig.
Darkness Falls on Hogwarts!
Så nærmer vi slutningen på en helt igennem glimrende filmserie. David Yates står for filmatiseringen af det absolut sidste kapitel 'Harry Potter and the Deathly Halows', og det gav en bedre stemning blandt publikum, på den fremragende måde han fik delt filmen op på (Den anden og sidste del, får premiere til juli 2011). Jeg kan ikke sige andet en at dette indtil videre er den bedste film i serien, for den byder på mørke og dystre øjeblikke, og en masse god spænding under de 140min. "Darkness Falls on Hogwarts", ja det gør der, for jeg blev positivt overrasket over David Yates måde at gøre Hogwarts meget mørk på, specielt med de grå effekter som vi blandt andet også så i sjette film 'Halvblodsprinsen. For hans dystre stemning var imponerende godt lavet, og med til at gøre min biografoplevelse meget bedre, samtidigt med at jeg fik kuldegysninger. Vis du var vild med tredje film (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban), vil denne film sikkert også blive god, for alt i alt ligner og minder denne først del, meget om den tredje film, både når det kommer til den mørke stemning, spændingen, og de overraskende skuespillere. Jeg glæder mig afsindigt meget til at opleve den anden og sidste del af syvende kapitel på det store lærred i 3D, for eftersom at David Yates gjorde et fremragende stykke arbejde med denne del, er jeg uden tvivl sikker på at han heller ikke vil skuffe, med den episke slutning. 'Harry Potter og Dødsregalierne - Del.1', får fem stjerner!
For vis du elsker mørke, dystre, Harry potter filmene, eller bare genren 'Adventure', så er første del af syvende film, ikke til at komme uden om. God fornøjelse!
Nice
Leads up brilliantly to the grand finale!
7
Blandt højdepunkterne i serien. Godt at man valgte at dele den op.
Anmeldelse af Harry Potter
Jeg elsker alle Harry Potter film! Jeg syntes simpelthen de er så vildt godt lavet! Og sikke en fantasi! +++ her fra! Jeg syntes det er nogle af de bedste film der er blevet lavet, og det med trylleverden er bare et ekstra + da det gør det så spændende og uvirkeligt at man bare venter på der skal ske noget nyt, da alt kan se i sådan en verden! :-D
Elsker den!
Den kunne ikke være bedre!
Fed film
God!
Anden bedste i serien! :)
Kedelig.
Ingen god spænding.
Uepisk.
Virkelig god første del!!
Heldigvis er anden del mindst lige så god...
rigtig flot film
den var rigtig god. jeg synes at der godt kunne komme noget mere i filmen. men ellers god :-)