Spring over navigation

Køb eller bestil billetter

Biografer

Good Night, And Good Luck

3.828
0
Din bedømmelse: Ingen (5 stemmer)
Premiere: 
16.12.2005
Instruktører: 
Genre: 
Spilletid: 
1 time 34 minutter (ekskl. reklamer og trailers)
Originaltitel: 
Good Night, And Good Luck
Resume:

I 1950’ernes Amerika og fjernsynets tidlige år, var nyhedsfladen præget af en stigende fremmedfjendtlig tone. Den kolde krig var på sit højeste og TV-journalist og ankermand på CBS News, Edward R. Murrow, ser fra sin redaktion en nation i forandring.

En nation, hvor ord som ”uamerikansk” er den daglige retorik mod alle dem, der med deres meninger afviger fra flertallet. En nation, hvor især kommunisterne står for skud, anført af Senator Joesph McCarthy, hvis heksejagt på den politiske venstrefløj får alvorlige konsekvenser for en lang række amerikanere.

Skriv anmeldelse Brugeranmeldelser 1

Monstrøs kedelig

18.04.2011 - 13:11
2.04

Man skal være meget politisk interesseret i lige netop denne del af amerikansk historie for at være i målgruppen for filmen. Jeg vil dog give den 2 stjerner pga. det sympatiske budskab.

Vurdér anmeldelsen
Stem op!
(0)
Stem ned!
(0)
J. Rico picture
J. Rico
521 anmeldelser

Anmeld selv filmen

Glemt‌ adgangskode?
Er du ikke medlem?
Opret Profil
Du skal være logget ind for at skrive en anmeldelse

Buzz-o-meter

Anmeldernes top 10