Drag Me to Hell
Livet er skønt indtil den mystiske Fru Ganush (Lorna Raver) en dag kommer ind i banken, for at bede om udsættelse på sit huslån.
Skal Christine følge sine instinkter og giv den gamle dame en hjælpende hånd? Eller bør hun nægte damen udsættelse og derved imponere sin chef og få et forspring på en mulig forfremmelse?
Christine vælger skæbnesvangert det sidste alternativ og gør Fru Ganush til skamme og fratager hende hendes hjem. Som hævn kaster den gamle dame, den mytiske dæmon Lamias kraftige forbandelse på Christine og gør hendes liv til et sandt helvede.
Hjemsøgt af en ond ånd og misforstået af sin skeptiske kæreste, må hun kæmpe for at redde sin sjæl fra evig fordømmelse, og opdage at grænserne for hvor langt, at hun er villig til at gå, flytter sig hver dag!
Med 'Drag Me to Hell' gør Sam Raimi ('Spider-Man'- og 'Evil Dead'-trilogierne) sit længe ventede comeback indenfor horror-genren.
Mediernes anmeldelser
-
Berlingske
"... Sam Raimi frådser stadig lystigt med de bizarre effekter. ... Det er afgjort underholdende, dog ikke for såkaldt sarte sjæle." (Ebbe Iversen)
-
Ekstra Bladet
"En af den slags film, hvor man konstant roterer i sædet. Skiftevis af latter og angst. Synderligt dybt er det måske ikke, men er man til genren, er en ny klassiker født." (Henrik Queitsch)
-
Jyllands-Posten
"De grænseoverskridende episoder, akkompagneres af skingre skrig og herlig grøn slagger, der vælter ud af munden på et lig . Det hele er så elegant forløst med twist og karakter, at man forlader biografen totalt høj på horror." (Frederikke Lett)
-
Politiken
"... her [er] en instruktør, der laver B-film og er stolt af det. Det er måske ikke et filmisk mesterværk, men en stor befrielse for den gysergenre, der nægter at dø og efter nogle magre år synes at være på vej ind i befriende kreativitet." (Erik Jensen)
-
Weekendavisen
"Det er ingen dyb film, men på sit snævre felt er den en perle." (Bo Green Jensen)
Skriv anmeldelse Brugeranmeldelser 44
Log ind Anmeld selv filmen
Buzz-o-meter
Brugernes top 10
- 1.The Avengers - 3D(492)
- 2.Titanic - 3D(507)
- 3.The Avengers - 2D(213)
- 4.The Artist(304)
- 5.The Hunger Games(1,139)
- 6.Hvidstengruppen(724)
- 7.En kongelig affære(577)
- 8.The Lady(25)
- 9.Diktatoren(57)
- 10.American Pie: Reunion(183)
Anmeldernes top 10
- 1. The Artist
- 2. The Descendants
- 3. Hvad med Kevin?
- 4. Pina - 3D
- 5. Hugo - 3D
- 6. Drengen med cyklen
- 7. Kamæleonen
- 8. En kongelig affære
- 9. Shame
- 10. Titanic - 3D

Ikke den store gyser,
men Sam Rami kan sit kram - flot skruet sammen, og godt lavet.
god underholdning!
filmen var ikke ligefrem nogen rigtig gyser, men den var super underholdende! - 4 stjerner fra mig :)
PIKKE DÅRLIG
DEN ER SÅ DÅRLIG
god nok
fed nok man !!!!!!!!!!!!!!!
Grinede
Der var så meget blod i en scene at jeg kom til at grine. Filmen skuffet mig meget havde regnet med det var en gyser.
Fantastisk splat...
Sam Rami er tilbage i bedste stil. Efter det lille Spiderman eventyr er han vendt tilbage til rødderne og der befinder han sig godt.
Fyldt med "Over-the-top"-splatter effekter, en god potion chok og en ordentlig spandfuld humor.
Ikke en krybende uhygge som i gode asiatiske gysere, eller frygt for psykopatiske mænd som i amerikanske slashere, men en god gang humor-fyldt splat, som Rami før har leveret i Evil Dead og Army og Darkness.
Kan ikke andet end sige: "Hail to the King, Baby"...
XD
Syntes den var super!
Chokkene kom da, men jeg må indrømme at jeg ikke kunne styrer mine grineflip ind imellem!
Den dans der, shit man det så sjovt ud!
HMMMMM - skuffende
Det var bestemt ikke hvad jeg havde forventet af filmen - jeg havde forventet noget mere GYS på drengen - men istedet fik jeg en "så som så" næsten Thriller agtig film - med nogle MEGET grinagtige specialeffekts :o)
Men en ting må man sige - HOLD OP hvor er de vilde med kropsvæsker af diverse karakter - det var lige til at grine af - og det er normalt ikke det man forventer af en gyser.
lækker slutning
syntes faktisk den var ret god men gys er nok lige i overkanten ? det var et fedt komplot og slutningen var total nasty hæ hæ
sku det være en gyser?
man blev jo ikk på noget tidspunkt forskrækket eller bange, tværtimod.
Desuden var den også mere klam, og ikke på den fede måde..