Den anden søster
'Den anden søster' ('The Other Boleyn Girl') er et ekstravagant historisk drama Natalie Portman, Scarlett Johansson og Eric Bana.
Da rygterne begynder at svirre om at Henrik d. 8. (Eric Bana) ikke længere går i seng med sin kone, som har været ude af stand til at føde en tronfølger, udtænker Sir Thomas Boleyn en plan, der skal bringe hans familie frem i de sociale rækker.
Hans datter Anne (Natalie Portman) skal forføre kongen og føde ham en søn. Men planen går imidlertid skævt, da kongen bliver betaget af den anden Boleyn datter, Annes yngre søster og bedste veninde, Mary (Scarlett Johansson).
'The Other Boleyn Girl' er baseret på Philippa Gregorys roman.
Mediernes anmeldelser
-
Berlingske
... et farverigt drama om sex, magt og intriger, men filmen er også et underligt klodset kostumedrama, der kan ses som kulørt underholdning, men hurtigt er glemt igen. (Iben Albinus Sabroe)
-
Børsen
Nød man film som Shekhar Kapurs to film om Dronning Elizabeth, vil man også finde stor fornøjelse i denne produktion. (Morten Dürr)
-
Ekstra Bladet
... en lidt gammeldags og gumpetung sag. (Henrik Queitsch)
-
Jyllands-Posten
Den primære årsag til, at filmen fungerer så godt, er den fantastiske historie og et manuskript, der matcher den til fulde. (Katrine Sommer Boysen)
-
Politiken
... flot, men omstændeligt fortalt uden raffinementer af psykologisk art. (Bettina Heltberg)
Skriv anmeldelse Brugeranmeldelser 15
Log ind Anmeld selv filmen
Buzz-o-meter
Brugernes top 10
- 1.Løvernes Konge 3D - dansk tale(284)
- 2.Lærkevej - Til døden os skiller(220)
- 3.The Twilight Saga: Breaking Dawn - del 1(2,825)
- 4.Star Wars: Episode I - Den usynlige fjende 3D(39)
- 5.Løvernes konge 3D - engelsk tale(50)
- 6.Med livet som indsats(36)
- 7.Niceville(441)
- 8.Mission: Impossible - Ghost Protocol(329)
- 9.Klassefesten(1,410)
- 10.Arriettys hemmelige verden(125)
Anmeldernes top 10
- 1. Løvernes Konge 3D - dansk tale
- 2. The Artist
- 3. Oslo, 31. august
- 4. True Grit
- 5. Drive
- 6. Pina - 3D
- 7. Testamentet
- 8. The Girl with the Dragon Tattoo
- 9. Niceville
- 10. Dame, Konge, Es, Spion

Historisk drama på højeste plan
Mega fængslende historie. Jeg sad med øjnene klistret til skærmen. Og det var ikke (kun) på grund af Scarlett og Nathalie - men på grund af det fantastiske drame der udspiller sig.
Den gjorde ondt
Jeg har sjældent siddet i en biograf og vrælet som et lille barn af ren og skær afmagt.
Jeg kan ikke helt sætte ord på hvad det er der gør den så smertefuld, men i min hukommelse var det scenerne hvor henrettelserne fandt sted, som virkelig fik følelsen af total afmagt og ubehag til at slå igennem. Hele biografen sad bogstavelig talt og snøftede da filmen passerede henrettelserne.. skildringen af personerne i filmen er også ganske udemærket og vækker alle menneskelige følelser i en både i form af vrede, glæde og alt det midt i mellem. Flot flot film.
Historie på den store skærm.
Historie fra denne periode i England, var meget dramatisk, barbarisk, med mere. Føler til dels den sande tids historie. Men film kan der pyntes lidt på. Dette gjort utrolig flot. Gode skuespillere til at spille Henrik d. 8, samt søstrene Anne & Mary. Flot & storslået film.
Fantastisk film
Det er sådanne film, der skal til for at blive interesseret i historien om England. Helt fantastisk præstation af hele holdet og skuespillerne. Det var en super oplevelse, hvor jeg bare var fængslet. Scarlett en af mine store favoritter, så det gør filmen endnu mere seværdig. Jeg er meget glad for endelig at have fået set den lørdag den 29.11.08.
Vildt spændende
NU fik jeg endelig set filmen og blev absolut ikke skuffet, tværtimod så er det svært at se en film hvor man kender handling...ligesom at læse en bog og derefter se filmatiseringen. Kan stærkt anbefales hvis man er til film af denne tidsalder. Skuespillerne er instrueret godt og filmen skruet fantastisk sammen så man kan føle det drama som ligger bag og alle følelser mm. Så skynd jer :)
Skuffende.
En rigtig god film. Jeg kunne nu ikke lade være med at sammenligne den med Elizabeth, og jeg må indrømme at filmen ikke levede op til mine forventninger. I stedet for til slut at proppe en masse historie ind (der var ikke ligefrem fokuseret på den faktiske historie i england den første halvdel af filmen), burde man måske bare have holdt sig til hvad der foregik mellem de to søstre, da jeg PERSONLIGT føler det kunne have været mere spændende. Men Natalie Portman er jo altid fantastisk at overvære! :D
drama så det vil noget
det var ellers noget af et drama mellem søstre.
Pigerne spiller super godt og meget troværdige. er en fornøjelse at se på og godt fortalt
Giv Natalie Portman en Oscar
Jeg blev meget overrasket over filmen. Den er utrolig velspillet; og især Natalie Portman i rollen som Anne Boleyn gør det særdeles fremragende. Hun er jo både manipulerende, charmerende, magtsyg og angst. (!) Bogen er jo som oftest bedre end filmen - men på trods af en par undtagelser, syntes jeg personligt at man er godt underholdt. Man må sige at fortsætteren til "Elizabeth", nemlig "The Golden Age" var en skuffelse og som "Elizabeth" gjorde i sin tid (1999), forstår denne historiske filmatisering at levere varen - den er lækker: kostumerne er fantastiske (Hvem ville ikke gi' sin højre arm for lige at prøve den grønne silkekjole?) og den indeholder det siden-tidernes-morgen-velkendte trekants-drama. Ville gi' den fire stjerner - men den gode slutning kan kun skubbe den op på fem.
Fragmatisk stor men rådden personinstruktion... :)
Jeg er jo gigafan af Scarlett og Natalie, så dem i samme film virker lidt som en drøm... Men drømmen bliver hurtigt til et mareridt... Først og fremmest fordi instruktøren ikke formår at give psykologisk indblik i sine karakterer på en interessant måde... og derudover fordi Eric Bana ligeså godt kunne have haft sit grønne Hulk-kostume på... Han er i hvert fald ikke spor interessant og virker som en ligegyldig karakter i en film, som jo trods alt er bygget op omkring ham... Derudover virker søstrene malplacerede i deres roller... måske havde det trods alt været bedre, om de havde byttet roller?!? I hvert fald virker Scarlett ikke som om hun kan overses - og Portman virker ikke så troværdig som manipulerende bitch... :) Kan ses, men er langt fra en helstøbt film... :)
Fin film - hvis man er til den slags
Det skal siges at denne film er historisk, man nyder de flotte kjoler og tanken om "de gamle dage" - men selvom sexede Scarlett Johansson er med, er dette ikke just en film for drenge. Så er det sagt. Scenerne er korte, hvilket gør filmen meget uprofessionel at se på - de lettere kedelige kameravinkler hjælper bestemt ikke på at hive spændningen i vejret. Skuespillet er middelmådigt og replikkerne bare ikke gode nok. Hvis man elsker faget historie og i det hele taget er meget historieinteresseret, er denne film dog ingen skuffelse! Jeg så den med min bedste veninder, som elsker film om "de gamle dage". Da vi gik ud fra biografen sagde hun: "Orgh, den var da god!". Mit svar lød noget lignende: "Mmmtjahh.. Det var den da. - hvis man er til den slags".
Det er bestemt ikke en film der når ud til det bredere publikum, men er derimod temmelig begrænset; hvorfor min yndlingsbiograf Kinopalæet, muligvis valgte ikke at sætte denne på deres program.
Man sidder ikke klæbet til skærmen af bar spænding, men dog er filmen ikke kedelig! Man bliver revet med af søstrenes kærlighed og had til hinanden og ser hvor langt ud hævn kan presse én. Man forarges og væmmes. Det at filmen er bygget, delvist, over en sand historie, er med til at hive spændingen op - dog langt fra i top.
Min konklussion lyder kort som overskriften: Fin film - hvis man er til den slags.