De eventyrlige vogtere 2D - dansk tale
I animationsfilmen 'De eventyrlige vogtere' spreder Tandfeen, Julemanden, Påskeharen, Jack Frost og Sandmanden (en slags Ole Lukøje) hver dag glæde i verden gennem børns fantasi og vogter samtidig over dem.
Men da bøhmanden Pitch lægger en plan for at dominere verden og fylde den med frygt, kommer de fire eventyrlige karakterer for alvor på prøve. Nu må de skabe et drømmehold og tage kampen op for at bevare magien, fantasien og ikke mindst troen hos børn i hele verden.
Animationsfilmen, 'De eventyrlige vogtere', giver et utraditionelt twist på nogle højtelskede, traditionelle figurer. Filmen er baseret på en børnebog af William Joyce med titlen 'The Guardians of Childhood'.
Joyce skrev også bogen og instruerede filmen 'The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore', som tidligere i år vandt en Oscar for Bedste korte animationsfilm.
'De eventyrlige vogtere' vises i 2D med dansk tale. Filmen kan også ses i 3D, med dansk tale og med engelsk tale.
Mediernes anmeldelser
-
Berlingske
"'De eventyrlige vogtere' byder på masser af eventyrstemning og en spændende historie. Selv om figurerne er lige lovlig computerglatte at se på, og bombardementet af hæsblæsende kaneture og galopperende drømmefigurer til tider bliver lige vel heftigt, formår instruktør Peter Ramsay at afbalancere det med en række nærmest poetiske og rørende scener..." (Louise Kidde Sauntved)
-
BT
"... et sandt sansebombardement, leveret i højt tempo, med mange sjove og godt tænkte indslag og en imponerende flot animation." (Niels Lind Larsen)
-
Ekstra Bladet
"... den lidt rodede historie... har masser af tempo, men mangler lidt tyngde." (Henrik Queitsch)
-
Jyllands-Posten
"... under den fejende flotte overflade, er der ikke så meget at hente." (Katrine Sommer Boysen)
-
Politiken
"... skyder over målet, nemlig de yngste biografgængere. [...] når voksenlogik skal gøre ammestuehistorier rationelle, bliver resultatet nu let noget knirkende..." (Søren Vinterberg)
-
Weekendavisen
"Der er sandt nok megen farvet støj i begyndelsen, hvor det også er forstyrrende, at vi i Europa ikke har samme forhold til barndommens vogtere. Men da historiens åndedræt er faldet til ro, bliver filmen et udmærket drama, som har spænding, varm humor og nænsomhed med." (Bo Green Jensen)
Skriv anmeldelse Brugeranmeldelser 30
Log ind Anmeld selv filmen
Brugernes top 10
- 1.Fast & Furious 6(327)
- 2.Star Trek Into Darkness - 3D(86)
- 3.Iron Man 3 - 2D(296)
- 4.Iron Man 3 - 3D(446)
- 5.Silver Linings Playbook(404)
- 6.Star Trek Into Darkness - 2D(80)
- 7.Croods 2D - dansk tale(109)
- 8.Croods 3D - dansk tale(83)
- 9.MGP Missionen(57)
- 10.Den store Gatsby - 3D(108)
Cookie- og Privatlivspolitik

Fantastisk eventyr
Flot og underholdende eventyrfilm, som både børn og voksne kan have glæde af. Læs hele min anmeldelse på følgende link:
http://torbenwoodfilm.blogspot.dk/2013/05/de-eventyrlige-vogtere.html
Super sjov og god film
Min dreng grinede så meget. Og gjorde det også selv. Skal virkelig ses. ;-)
God film.
God film, havde 8 12 årige med ind og se den.De var vilde med den, gav rigtig megen snak om alle de forskellige figurere.
Hyggelig film, dejlig animation.
Sød film
Jeg synes, at det var en ret god film. Jeg var inde og se den med mine børn, og det er en film, som både børn og voksne kan føle sig underholdt af. Jeg synes, at det er en god og sød fortælling, og mine børn og jeg snakkede længe om den efter vi så den.
Eventyrlig underholdning der går lige i hjertet!!
Som 21 årig animationsfilm elsker, blev jeg fanget af traileren i første hug. Jeg så den flere gange på både engelsk og dansk, og kunne vitterlig ikke beslutte mig for hvilket sprog jeg helst ville se den på. Endelig faldt valget på dansk, og som altid fandt jeg at de danske stemmer gjorde en fremragende præstation!
Lige fra start havde filmen en spændende og mystisk introduktion der gjorde én nysgerrig om hvem og hvad Jack Frost egentlig var, og jo længere ind i filmen man kommer jo mere begynder vi at holde af ham og føle med ham, selvom han er en enespændende ballademager i starten.
Filmen har en perfekt blanding af sjov, action, drama, og psykologiske dialoger hvor skurken prøver at trænge ind under huden på hovedpersonerne og gøre dem usikre på sig selv. Jeg kunne fortsætte, men jeg vil ikke spoile...
Alt i alt er det bare en mega flot animeret film, med et spændende plot, elskværdige figurer, et rørende budskab, et fantastisk klimaks... og vigtigst af alt, et stort hjerte!!
Super god
Jeg kan helt klart anbefale denne her film til både voksende og børn. Mine 2 børn på 8 og 9 var med fra start til slut. Og da den var færdig fik vi os en rigtig god snak om den. Især var de glade for, at have ser hvordan tandfeen så ud ;-)
Super!
Jeg er helt vild med den! Synes alle burde se den! Den er vildt tankevækkende! Jeg har set den om og om igen! Jeg elsker den!
Flot
Flot animeret film. Knægten på 8 elskede den
Absolut en film for gode oplevelser
Filmen er klart seværdig sammen med børnene. Vi havde en rigtig god oplevelse, med 8 årig dreng. Gode snakke bagefter om tro og hvad er"det gode". Kan klart anbefales.
glæder mig
glæder mig til at komme ind og se den idag oss efter alle de gode kommentarer :)